Alexova velká cena ČR

Alexova velká cena ČR

Absolutní novinku nejen v ČR, ale i ve světě, letos zažijete na závodech NN Night Run, kde z jedné startovní čáry společně odstartují děti bez rozdílu handicapu.

 

„Jedná se skutečně o celosvětově unikátní projekt, který boří vše zažité ve světě handicapu“, uvádí Tomáš Pouch, zakladatel neziskové organizace Černí koně, která se především věnuje mobilitě dětí s tělesným a kombinovaným postižením a dále dodává: „Jsem moc rád, že jsme si s organizátory závodů NN Night Run na sebe udělali čas a společně vymysleli tento, pro všechny děti, skvělý projekt.“

 

Závody Night Run jsou běžecké závody, to ale nebrání účasti dětí s tělesným postižením na speciálních kolech. Handbike je jízdní kolo pro lidi s tělesným postižením, které se ovládá pouze rukama, tzn. že i rukama se musí šlapat. Pro tyto děti je často jízda na speciálech jedinou možností svobodného pohybu. Mohou tak zažívat dobrodružství, objevovat své okolí a trávit dětství aktivně se svými vrstevníky. Pohyb v každé podobě má pro děti zcela zásadní vliv, který se projevuje na vývoji mozku a nervové soustavy, zlepšuje fyzickou a prokazatelně i psychickou kondici. Děti, které sportují se snáze uplatní v dospělosti a to nejen po pracovní stránce, ale hlavně v kolektivu.

 

Děti s tělesným postižením nedokáží zvládnout téměř žádnou sportovní aktivitu na úrovni zdravých, ale zdravé děti zcela jistě dokáží sportovat za stejných podmínek, jako sportují děti s handicapem.

 

Proto na každém závodě bude 10 handbiků pro děti bez handicapu, aby mohli projevit solidaritu v duch fair play a závodit za stejných podmínek jako děti s handicapem. Projekt má dvě roviny, charitativní a osvětovou. Pro děti bez handicapu to bude mimořádný den, kdy si na vlastní kůži vyzkouší, co obnáší život s handicapem, poměří si síly na speciálních kolech a pak si vyzkouší chůzi o berlích a jízdu na invalidním vozíku. Seriál závodů Alexova velká cena se odehrává pod patronací Alexe, kresleného kluka, který je ústřední postavou komiksových příběhů Alexův svět, ve kterém se propojuje svět zdravých a handicapovaných dětí. Příběhy jsou pro všechny děti zdarma na webových stránkách www.alexuvsvet.cz

Kudy z nudy